Varis ve vulva varisleri

varis tedavisi varisin nedenler vulva varisi nedir nerede oluşur…

Bazı damarların genişleyip şişerek fonksiyon dışı kalmasıyla ortaya çıkan ‘varis’, insan sağlığı açısından çok ciddi sıkıntılara yol açmasına rağmen hala yeteri kadar bilinmiyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Cafer Abbasoğlu, varislerin sadece bacaklarda değil vücudun farklı bölgelerinde de oluşabildiğini belirterek, “Bunların başında kadınlar için çok ciddi tehlikeler oluşturan vulva varisleri gelmektedir. Dışarıdan normal gözle fark edilebileceği gibi, elle de anlaşılabilen bu varisler en sık ağrı, yanma, kaşıntı şikayeti ile kendini belli etmekte ayrıca hastada yürürken veya ilişki sırasında ağrılara neden olmaktadır” dedi.
Hamilelikte bebeğin ana toplardamara baskısı, kabızlık, çok ıkınmak ve genetik nedenlerin kadın hastalığına bağlı ameliyatların, vulva ve perine varislerinin başlıca sebebi olduğunu söyleyen Abbasoğlu, “Vulva varisleri genellikle hamilelik esnasında bebeğin anne karnında ana toplardamara baskı yapmasıyla ortaya çıkan varislerdir. Bu tür varisler eğer tedavi edilmezse özellikle doğum esnasında çok ciddi kanamalara yol açabiliyor” diye konuştu.

Vulva varisleri ile ilgili bilgi yetersizliğinden ötürü birçok kadının bu tür hastalıklara maruz kaldığına vurgu yapan Abbasoğlu, vulva varislerinin oluşturacağı tehlikelere de şöyle dikkat çekti: “Vulva ve perinedeki damarların hamilelik sırasında genişlemesiyle oluşan pıhtılaşmalar ana toplardamara ulaştığında bebek ve anne için hayati tehlike oluşturur. Eğer tedavide geç kalınırsa gerek normal doğum gerekse sezaryen sırasında hayati tehlikeyle sonuçlanan kanamalar meydana gelebilir. Tedavi ihmal edildiğinde ölüm tehlikesini atlatmak için kadınlık organının tamamen alınması bile gerekebilir. Hatta uyku sırasında gayri ihtiyari kaşımalarda tırnağın toplardamara ilişmesiyle damarın yırtılarak hayati tehlikeyle sonuçlanabilen sinsi kanamalar başlattığı da görülmüştür. İşte bu yüzden vulva ve çevresindeki damar genişlemelerinin zaman kaybetmeden tedavisi yapılmalıdır.”

 

Bir önceki yazımız olan Erken doğum tehlikesi başlıklı makalemizde erken doğum hakkında bilgiler verilmektedir.

Aramalar:

  • hamilelikte vulva varisleri şişmesi

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.