Patatesin faydaları

Herkesin vazgeçilmezi, en zor anlarda pratik tariflerle bizlere lezzetli bir ziyafet sağlayan patatesin o kadar çok yararı var ki, okurken sizler de şaşıracaksınız!
Özellikle C vitamininden zengin olan patates, günde bir orta boy tüketildiğinde günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 30′unu karşılayabilmektedir.
Sindirimi kolaylaştırır ve mide gazlarını giderir. Selenyumdan yana zengin bir sebze olan patates, troidin de düzenli çalışmasını sağlar.
patatesin yararı

Potasyumdan zengin, sodyumdan düşük olması nedeniyle kalp damar sağlığını korur ve tansiyon hastalığında faydalıdır.
Manganez içeriği yüksektir. Bu nedenle cilt sağlığı için önemlidir ve cildi güzelleştirir. İçeriğindeki fosfor nedeniyle cinsel gücü artırır.
Bol lifli yapısından dolayı bağırsakları çalıştırıcı ve temizleyici özelliği vardır. Kabızlığa karşı etkili ve kolon kanserine karşı koruyucudur.
B vitaminlerinden zengin olmasından dolayı sinir sistemini düzene sokar, yorgunluğa karşı etkili bir sebzedir. Patates etkili bir virüs yok edicidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
pataesin faydaları

Magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko içeriği de yüksektir. Yapılan çalışmalara göre patatesi çiğ olarak tüketmek, pişirerek tüketmekten daha faydalı. Özellikle patates suyunun karaciğer, safra kesesi, mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
Şeker hastalarının veya insulin direnci olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekir.
Vücudu toksik maddelerden arındırarak kanı temizler, hücre yenileyici özelliği vardır.

Bir önceki yazımız olan Portföy Çantalar 2012 başlıklı makalemizde portföy çanta hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.