Meyan kökü faydaları

Meyan kökü, hem Avrupa’da hem Asya’da uzun yıllardan beri bitkisel bir tatlandırıcı olarak kullanıldığı gibi şifalarından da yararlanılıyor.
Adana’da şerbeti bolca tüketilen meyan kökü, suya katılarak ya da çay, bal, toz, macun, krem şeklinde de kullanılabilir.
meyan kökü şerbeti

İşte meyan kökünün faydaları
Karaciğer iltihaplanması tedavisinde kullanılır. Ağız içi yaraların tedavisinde kullanılır. Meyan köküyle karıştırılmış suyla gargara yapılabilir.
Mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri,gastrit ve ince bağırsak iltihaplarında faydalıdır. Antibakteriyel ve antifungal etkileri ile zararlı bakterilere ve iltihaplara karşı etkilidir.
Göğsü yumuşatır, balgamı söktürür ve öksürüğü keser. Nezle, grip ve nefes darlığında faydalıdır. Antiviral etkileri sayesinde Hepatit A ve Hepatit C hastalıklarına neden olan virüslerle savaşır.
Karın ağrılarına iyi gelir. Kronik hepatit ve siroz tedavisinde etkili bir destekleyicidir. Bağırsakları rahatlatır, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı giderir, idrar söktürür.

Bir önceki yazımız olan Doğum çantası nasıl hazırlanır ? başlıklı makalemizde doğum valizi, gebe çantası ve hamile çantası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.